
Нов вътрешен дълг от 200 млн. лв. под формата на продажбата на държавни ценни книжа ще поеме днес България.
Това ще бъде шеста емисия от началото на годината. До момента е поет дълг от 1 млрд. лв. на пет отделни емисионни опита.
Последният такъв търг се проведе на 6 април. Тогава обаче не беше достигната отрицателната доходност, постигната на предишните търгове. Отрицателната доходност на практика означава едно - инвесторите са готови да плащат на правителствата, за да оперират с техните пари. Последните трусове на пазари обаче промениха поведението на играчите.
Предишните 4 опита имаха за цел да погасяват предишни дългове, чиито падежи идват през тази година. Именно затова, когато се гласуваше законът за държавния бюджет за 2020 година - през декември на м.г., Министерството на финансите поиска таван на дълга до 2,2 млрд. лв.
Новите обстоятелства около кризата с коронавируса обаче "изядоха" балансирания бюджет на страната и ще доведат до дефицит от 3,5 млрд. лв. по сметките на министерството.
Затова с актуалиазацията на бюджета таванът беше вдигнат до 10 млрд. лв. Обещанието на Владислав Горанов е, че на първи етап България изтегли 4,2 млрд. лв., с които да финансира дефицита и капитализацията на Българската банка за развитие с нови 700 млн. лв.
Търгът ще бъде и лакмус за инвеститорските настроения в страната към българските държавни облигации.
Той е и първи, след като премиерът Бойко Борисов потвърди, че до края на април България ще опита да кандидатства в т.нар. чакалня на еврозоната.
Подкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и днес, за да научите новините от България и света, и да прочетете актуални анализи и коментари от „Клуб Z“. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме нужда от вашата подкрепа, за да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 държави на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на истинска, независима и качествена журналистика. Вие можете да допринесете за нашия стремеж към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият поръчител на съдържание да сте вие – читателите.
Подкрепете ни